Fakty i mity o sztukaterii
1) Listwy w odcinkach 1,2 m są tańsze i łatwiejsze w montażu
Mit — Okazuje się, że wcale tak nie jest. Standardowe okno ma wymiar 1,5 m na 1,5 m, zatem krótkie listwy wymagają robienia łączeń praktycznie na każdej krawędzi okna. Listwy 2-metrowe wystarczają na wyrobienie boków bez zbędnych łączeń, a odpady są na tyle długie, że z powodzeniem można je wykorzystać na docinki.
2) Elementy 2-metrowe są droższe, bo ulegają uszkodzeniom w transporcie
Mit — Listwy Decor System są odpowiednio zabezpieczane w transporcie. Elementy sztukaterii są przekładane styropianem i przesyłane standardowo na palecie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Gdyby jednak mimo wszystko towar dotarł uszkodzony, klient nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Bezzwłocznie dosyłamy nowe listwy, biorąc ciężar procedury reklamacyjnej na siebie.
3) Listwy 2-metrowe są praktyczniejsze w montażu
Prawda — Łączenie listew wymaga pewnej wprawy i w najbardziej widocznych miejscach lepiej jest unikać takiego zabiegu. Obudowa okna czy drzwi, w której zastosowano 2-metrowe odcinki będzie wyglądać doskonale, gdy nie będą na niej widoczne ślady po połączeniu profili. Takie łączenie jest oczywiście wykonalne i przy pewnej wprawie zachowuje estetykę wykończenia, ale w miejscach najbardziej widocznych i reprezentacyjnych naszej elewacji warto sięgnąć po długie odcinki, gwarantujące nieskazitelny efekt.
4) Metoda natryskowa lepiej się sprawdza przy powlekaniu długich odcinków
Mit — Podłużne elementy, takie jak listwy ścienne, gzymsy czy listwy do boniowania lepiej pokrywać w technologii ciągnionej. Metoda ta gwarantuje uzyskanie ostrych krawędzi i gładkich płaszczyzn. Ostre krawędzie sprawiają, że sztukateria styropianowa zewnętrzna zamontowana na elewacji jest bardziej wyrazista. Gładka powierzchnia listew bardzo ułatwia obróbkę łączeń i skraca czas montażu, a tym samym koszty są niższe.
5) Listwy wykonane metodą natryskową są trudniejsze w montażu
Prawda — Listwy styropianowe charakteryzują się tym, że po wycięciu na końcach posiadają tzw. "przepalenia". W sytuacji gdy musimy połączyć nieprzycięte końce takich listew, sprawa jest utrudniona i wymaga już odrobinę więcej pracy. Listwa pryskana nie ma na całej długości pokrycia o równomiernej grubości a to może prowadzić do powstania skoków w miejscu łączenia. Łatwiej jest z listwami wykonanymi metodą ciągnioną, bo są idealnie równe na całej powierzchni - tutaj ryzyko różnic w grubości powłoki jest praktycznie zerowe. Jakkolwiek metoda natryskowa ma swoje zastosowanie i świetnie się sprawdza w przypadku małych, nieregularnych elementów jak zworniki, wsporniki czy bonie.
6) Im twardsza listwa, tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne
Mit — Twardy materiał, to materiał kruchy, podatny na uszkodzenia i trudny w montażu. Krucha listwa, w której na skutek uderzenia powstała drobna szczelina, w warunkach zimowych będzie rozłupywana delikatnie przez wodę zamarzającą właśnie w tej szczelinie. Elastyczny produkt Decor System w przypadku lekkiego uderzenia odkształci się, ale wróci do poprzedniego profilu, natomiast jeżeli ciągła struktura powłoki ulegnie uszkodzeniu i powstanie szczelina, w której zamarznąć może woda, listwa nie skruszy się, a jedynie ewentualnie wybrzuszy się delikatnie, by po roztopie wrócić do dawnego położenia. Listwa powinna być w miarę twarda, ale jednocześnie powinna wykazywać pewną elastyczność.